CZEMPIŃ
powiat kościański


Położenie. Miasto nad Olszynką na skraju Równiny Kościańskiej.

Historia. Pałac od ok.1698 r. był własnością rodziny Szołdrskich : Andrzeja, Ludwika, Stefana i Władysława, Feliksa, Wiktora. W 1830 r. majątek zlicytowano. W 1840 r. dobra kupił Wolf Sylwius Leopold von Frankerberg - Ludwigsdorf, następnie - w 1841 r. Michał Nieczkowski, w 1847 - August Delhaes z Królewca. Po nim w 1895 r. odziedziczył syn Karol August von Delhaes.

Budowa i wyposażenie. Pałac został wzniesiony ok.1698 - 1700 dla Andrzeja Szołdrskiego. W 1709 r. został spalony; odbudowany i rozbudowany w latach 1729 - 1739 r. Przed 1836 r. rozebrano galerie i wieże bramne. Na początku XX w. dodano taras, a od strony ogrodu balkon z tarasem. Pałac w Czempiniu jest obiektem piętrowym, zbudowanym na planie prostokąta. Elewacje są tynkowane z zachowanym bogatym wystrojem architektonicznym. Pośrodku elewacji frontowej i ogrodowej znajdują się ryzality. Pośrodku frontowego ryzalitu widzimy portal, w zwieńczeniu którego - owalna tablica z datą "1739", a na attyce nad ryzalitem znajdują się posągi przedstawiające 4 kontynenty. Od frontu pałacu znajduje się szeroki taras z ozdobną balustradą.

Park. Park krajobrazowy założony w pierwszej połowie XVIII w, w drugiej połowie XIX w. został powiększony w kierunku pd. Zajmuje powierzchnię 4,13 ha.

Literatura "Dawne Budownictwo Folwarczne - Majątki Wielkopolskie - Tom V - Powiat Kościański"


Internetowy Bank Zjęć.
Potrzebujesz zdjęć do publikacji? Kup zdjęcie w serwisie: Photomarket.pl - bank zdjęć

Strona główna