CZACZ
powiat kościański


Położenie. Wieś położona 3 kilometry na północny wschód od Śmigla, przy drodze Poznań- Wrocław.

Historia. Od 1639 r. własność rodziny Gajewskich - kolejno : Wojciecha, Łukasza, Franciszka, Antoniego. W drugiej połowie XVIII w. majątek przejął Jakub Szołdrski, następnie jego syn Wiktor. W 1830 r. majątek został zlicytowany. W 1834 r. dobra kupił Stanisław Micara, później, od 1838 r.własność rodziny Żółtowskich, kolejno : Jana, Marcelego, Jana.

Budowa i wyposażenie. Pałac w Czaczu został wzniesiony po 1639 r. dla Wojciecha Grajewskiego. W XVIII w. lub na przełomie XVIII i XIX w. przebudowano pałac - zbudowano dwie boczne oficyny, które połączono z budynkiem pałacu dwoma galeriami. Kolejna przebudowa - w latach 1848 - 1851 dla Marcelego Żółtowskiego - m.in. podwyżyszono pałac, zbudowano ganek z tarasem, zmieniono elewacje. Następną przebudowę przeprowadził Jan Żółtowski w latach 1911 - 1912 . Pałac w Czaczu jest pałacem wczesnobarokowym. Jest to obiekt murowany z cegły, popiwniczony, piętrowy. Został zbudowany na planie prostokąta. Przed wejściem znajduje się taras.

Park. Park krajobrazowy o powierzcni 19,20 ha. Obecnie składa się z trzech części : głównej północnej, południowej, i zachodniej.

Linki "Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem" Leonarda Durczykiewicza

Literatura "Dawne Budownictwo Folwarczne - Majątki Wielkopolskie - Tom V - Powiat Kościański"


Internetowy Bank Zjęć.
Potrzebujesz zdjęć do publikacji? Kup zdjęcie w serwisie: Photomarket.pl - bank zdjęć

Strona główna